پنجشنبه، ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ | Thursday, 18. August 2022

صدای غرش مهیبی از ستاد رئیسی می آید!

منتشرشده در مقالات سیاسی سه شنبه, 26 ارديبهشت 1396 ساعت 00:18

raiesiهم جامعه مدنی و هم دولت روحانی و مجریان انتخابات مسئولیت خطیری برای جلوگیری از سیل ویرانگری دارند که صدای شتاب گیری آن از درون ستاد رئیسی می آید.

محمدباقر قالیباف به نفع ابراهیم رئیسی کنار کشید و آرایش انتخابات شفاف تر شد. در این باره نکاتی چند مطرح است.

قالیباف به اراده خود نرفت

قالیباف دورخیزی چندین دوره ای و چندین ساله برای انتخابات کرده بود. او هزینه سنگینی (البته از بیت المال مردم) برای تبلیغ خود و استخدام مشاوران فراوان و نیز بذل و بخشش های گسترده ای برای جذب عِدّه و عُدهّ کرده بود. در مناظره ها نیز کنارکشیدن جهانگیری را عملی غیراخلاقی خوانده بود. در همان روز کنار کشیدن نیز برنامه تبلیغ انتخاباتی در رشت داشت. اعضای ستادش نیز رای او را بالاتر از رئیسی می دانستند و این توقع را پنهان نمی کردند که رئیسی به نفع او کنار برود. برخی تحلیلگران جریان محافظه کار نیز از قبل (و در یکی از سایت های شان حتی ساعاتی قبل از اعلام انصراف قالیباف)، کنار کشیدن هر یک از دو کاندیدای شان را اشتباهی استراتژیک اعلام می کردند. بنابراین کنار کشیدن او تحت توصیه و فشار نیروهایی بود که رئیسی را به صحنه آورده اند.

دومین قمار بزرگ

چفیه به گردن های نظامی- امنیتی که ابراهیم رئیسی را با قماری بزرگ و به گمان امکان شکست روحانی به عرصه انتخابات آورده اند؛ دست به قمار بزرگ دیگری زدند. قمار دوم این است که فکر می کنند با تجمیع رای دو نامزدشان بهتر می توانند روحانی را شکست دهند. تندروها و خوش خیال های شان می گویند در همین دور اول! و به اصطلاح واقع بین ترهای شان می گویند در دور دوم.

اما آنها هم احتمالا می دانند که سبد رای قالیباف با رئیسی فرق دارد. و همان طور که ممکن است بخشی از آن به رئیسی بپیوندد بخش دیگری از آن نیز خلاف رئیسی و به روحانی رای خواهد داد. همین بخش می تواند همان ریسک بزرگ را تشکیل دهد و بتواند رای روحانی را بالاتر ببرد و از پنجاه درصد (بزعم حضرات) به حدنصاب قانونی برساند.

برخی شنیده ها حاکی از پیوستن حتی برخی مسئولان ستاد قالیباف به ستاد روحانی در برخی شهرهاست.

تحلیلهای خوش بینانه و بدبینانه در رابطه با کنار کشیدن قالیباف

برخی معتقدند کنار کشیدن قالیباف به خاطر سیر نزولی آراء او پس از مناظره سوم بوده است. وی میخواهد روغن ریخته را وقف امامزاده رئیسی! کند و از شکست مفتضحانه برای سومین بار بگریزد. اما به نظر نمی رسد خود ستاد قالیباف چنین ارزیابی از میران و سیر آراء نامزدش داشته باشد.

برخی خوش بینان معتقدند فشار برای کنار رفتن قالیباف برای این بوده است که جریان محافظه کار از پیروزی روحانی مطمئن شده و با این حرکت خواسته مقداری رای رئیسی را بالا ببرد تا شکست با نتیجه آبرومندانه تری اتفاق بیفتد. نحوه برخورد و بسیج تمام عیار جریان نزدیک به بیت (اعم از سپاه و بسیج و کمیته امداد و ائمه جمعه و روحانیون و طلاب وابسته به جریان تند رو و یا مصلحت/ بادسنج ها در نقاط مختلف کشور و ...) اما؛ نشان از حکایت دیگری دارد. چرخش و تعدیل مواضع علی لاریجانی و برخی محافظه کاران میانه رو نیز حکایت از جهت وزش باد است.

برخی اما بدبینانه معتقدند متحد شدن همه جریان به اصطلاح اصولگرا پشت سر نامزد تندروها و اعلام و علنی کردن همسویی با وی توسط همه عناصر ریز و درشت شان و تحرکات سپاه و بسیج نشان از علائم خطرناک تری دارد. آنها می خواهند به هر نحو ممکن رئیسی را از صندوقها در بیاورند و در این راه از هیچ کاری دریغ نخواهند کرد. شرایط کشور به خصوص با تهدید راس هرم سیاسی به سیلی زدن به کسانی که امنیت انتخابات و کشور را به خطر بیندازند و نیز ممانعت نیروهای انتظامی از حضور و فعالیت خیابانی ستادهای انتخابات روحانی علامت دیگری از پیشگیری از اعتراضات احتمالی در برابر اقدامات خطرناکی است که در پی تحقق آن هستند. اما آیا رهبر نظام با توجه به تجربه 88 و نیز با توجه به روی کارآمدن ترامپ ماجراجو در آمریکا آمادگی آن را دارد که مجوز چنین اقدام بحران زایی را بدهد؟ چندان معقول و «به مصلحت نظام»به نظر نمی رسد. اگر آقای رئیسی نامزد حداکثری آقای خامنه ای است آقای روحانی نیز نامزد حداقلی وی است. چه نیازی به چنین ریسکی سنگین؟

اگر «به فرض» این کار را نیز در کنار دیگر اعمال غیرمعقول راس هرم قدرت و بنا به مصلحت هموار کردن مسیر رهبری رئیسی بپذیریم؛ سئوال اما این است که «چگونه» می خواهند چنین پروژه خطرناکی را پیش ببرند؟

آیا تقلب ممکن است؟

در این که جریان بی اصول و تندروی کارگردان پشت صحنه رئیسی در سابقه خویش دست یازیدن به همه روشها و ابزارها را دارد تردیدی نیست. این جریان متولی اصلی تقلب و دست بردن در رای مردم در سال 88 و متعاقب آن سرکوب اعتراضات بوده است. همانگونه که سیاست های ماجراجویانه قتل های زنجیره ای و برخی سیاستهای مشابه ضدملی و ماجراجویانه در سیاست منطقه ای و خارجی کشور را نیز در پرونده دارد.

اما در تقلب انتخاباتی این بار یک تفاوت جدی وجود دارد: تقلب می خواهد علیه دولتی انجام شود که خود مجری انتخابات است. آیا چنین چیزی ممکن است؟

برخی می گویند ما نمی دانیم آنها از چه ابزارهایی استفاده می کنند. در هر حال آنها نه معجزه گرند و نه شعبده باز. تقلب باید یا روی صندوقها صورت بگیرد و یا در مرحله تجمیع آراء. به جز این دو، تلاش آنها باید ماقبل صندوق رای باشد مانند تبلیغات و سازماندهی وسیع برای جذب آراء نیروهایی خارج از سبد رای معمول و سنتی شان مثلا از اقشار کم در آمد تر شهری و یا در روستاها. اما این تلاش چقدر می تواند نامزد آنها را به پیروزی برساند؟ رای اقشار کم در آمد و روستاها نیز آن چنان یکدست نیست و بخش مهمی از آن به سبد روحانی نیز خواهد ریخت.

تلاش دیگر آنها می تواند «خریدن» آراء باشد که در انتخابات های محلی (مجلس و شورا) نیز بی سابقه نیست. چفیه به گردن ها پول کافی برای این کار دارند. اما این شیوه نیز دایره محدودی دارد و نمی تواند خیلی وسیع و اثرگذار باشد. مگر اختلاف آراء نامزدها بسیار کم باشد.

آیا روش دیگری هم وجود دارد؟ بله! شناسنامه های غیرواقعی. جریان تندرویی که برای سرکوب جنبش سبز لشگر اراذل و اوباش راه می اندازد، جریان بی اصول نظامی- امنیتی که برای کسب درآمد در منطقه ترانزیت موادمخدر می کند؛ ابایی از دست زدن به هیچ حیله و ترفندی ندارد. اما استفاده از این حربه نیز محدود است به علاوه استفاده از این شناسنامه ها بر سر صندوق هایی که توسط رقیب اداره می شود نیز خیلی ساده نیست.

صف بندی شفاف ولایت علیه جمهوریت

در آرایش جدید انتخابات صف بندی روشنی بین نیروهای به هر حال در صف جمهوریت و نیروهای صف ولایی شکل گرفته است. دو صفی که امروزه کم و بیش از دو نوع سیاست ورزی توسعه گرا در یکسو و امنیتی- اقتدارگرا از سوی دیگر حکایت می کند.

ناگفته پیداست که وظیفه جامعه مدنی حضور فعال در این عرصه نفس گیر و خطرناک برای خنثی سازی طرح و برنامه های ویرانگر ضد مردمی و ضدملی داخلی و خارجی جریان تندروست. این جریان برای اقشار وسیع مردم زحمتکش و تحت فشار کشورمان جز سختی و تباهی و برای طبقه متوسط خواهان آزادی و دموکراسی نیز جز محدودیت و سختی و فشار و سرکوب چیزی به ارمغان نخواهد آورد. خاطرات مان به ما نزدیکتر از آن هستند که فراموش شان کنیم. بخشی از این واقعیات نیز همیشه همراه و حاکم بر ما بوده اند.

وظیفه دولت نیز حساسیت و هوشیاری شدید و برنامه ریزی دقیق برای جلوگیری از تقلب گسترده و به حداقل رساندن تخلفات و تحرکات جریان تندرو و بی اصول است. هر نوع کوتاهی و سستی در این رابطه گناهی نابخشودنی در حد خیانت به مردم و آینده ایران است.

مای تحول خواه اینک در وضعیتی تراژیک به سر می بریم. جریان اصلی اصلاح طلب نیز در سطحی دیگر وضعیت مشابهی دارد. ما علیرغم انتقاداتی که در برخی سیاست های داخلی و منطقه ای و رویکردهای اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی دولت روحانی و ضعف و سستی هایش به خصوص به کوتاه آمدن ها و ناپیگیری هایش در حوزه آزادی ها و حقوق بشر داریم؛ بر سر این دوراهی بزرگ تاریخی محکوم و موظف به حمایت از استمرار دولت روحانی (با حداقل خواهی تمام و منطق حفظ جهت) هستیم.

از ماست که بر ماست

این که امروز رئیسی فریبکارانه می خواهد رای اقشار کم درآمد را بدزدد و حیله گرانه شعار مبارزه با فساد میدهد، خود ناشی از برخورد غیرمسئولانه بخشی از حامیان روحانی در چهار سال گذشته است. اگر در این چهار سال نقد و اعتراض و فشار کافی به دولت برای مبارزه با فساد می آمد، امروز فاسدترین جریان کشور پرچمدار مبارزه با فساد نمی شد! و مهره پشت صحنه قوه قضائیه ای که متصدی مبارزه با فساد است ریاکارانه دم ازاین شعار نمی زد.

به کار بردن کلمه نقد و انتقاد از سوی برخی حامیان افراطی دولت در روزهای آخر را کسی جدی نمی گیرد اگر ریاکارانه نداند. در این باره سخن بسیار می ماند.

این انتخابات نیست یک رفراندوم است

امروز مسئله فقط ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی جنایتکار(به تعبیر مرحوم منتظری) و تطهیر و تحریف او نیست. چفیه به گردن های پشت سر او در پی آن هستند که با تسخیر دولت باز همان بساط غارت و بلاهت دولت احمدی نژاد را راه بیندازند. مشکل آنها با احمدی نژاد از قضا نه به خاطر نقطه ضعفها و سیاست های ضدملی او بلکه به خاطر نقطه قوت او درعدم تمکین همه جانبه به رهبر نظام است. سیاست های عملی ابراهیم رئیسی سالوس و فریبکار را از اطرافیان و حامیانش بهتر می شود شناخت. از مصباح یزدی و جلیلی و فرماندهان سپاه و سعید مرتضوی و وزرای احمدی نژاد و علم الهدی و زاکانی و رسایی و مداحان فربه از بیت المال فریبکار و ....

هدف آنها اما فقط کسب قدرت ریاست جمهوری و یا حتی در اختیار داشتن این نهاد برای دوران انتقال رهبری نیست. آنها می خواهند راه رهبری رئیسی را هموار کنند. بنابراین، این انتخابات رفراندومی برای تعیین رهبر بعدی نظام نیز هست.

هم جامعه مدنی و هم دولت روحانی و مجریان انتخابات مسئولیت خطیری برای جلوگیری از سیل ویرانگری دارند که صدای شتاب گیری آن از درون ستاد رئیسی می آید.

اگر امروز کاری نکنیم فردا با تیره بختی بزرگ و درمان ناپذیری روبرو خواهیم شد. صدای این غرش مهیب را می شنوید؟

زیتون26 اردیبهشت 1396