پنجشنبه، ۵ خرداد ۱۴۰۱ | Thursday, 26. May 2022

گلایه ای از گلوی دوست!

منتشرشده در مقالات سیاسی دوشنبه, 20 شهریور 1396 ساعت 10:56

bahkishپاسخ رضا علیجانی به نقد جعفر بهکیش  

جناب جعفرخان بهکیش عزیز از اظهار لطفت در باره خودم از صمیم قلب سپاسگزارم و خود را لایق این همه لطف نمی دانم.
اما بعد؛ جعفر عزیز خلاصه کلام و نقد و گلایه تو این است که گفته ای:
«کاملا روشن است که آقای علیجانی بر یگانگی آیت الله منتظری در افشای آن جنایت هولناک تاکید می کنند. دلیل آن چیست؟
در حالی که تلاش های بستگان قربانیان جنایت های دولتی، در افشای آن جنایت هولناک و رساندن خبر به خارج از کشور و تلاش های فعالین سیاسی در خارج از کشور برای اعتراض به این کشتار و پوشش خبری مناسب به آن دادن، کاملا نادیده گرفته شده است.»

و افزوده ای:
«کاملا روشن است که آقای علیجانی بر یگانگی آیت الله منتظری در افشای آن جنایت هولناک تاکید می کنند. دلیل آن چیست؟
در حالی که تلاش های بستگان قربانیان جنایت های دولتی، در افشای آن جنایت هولناک و رساندن خبر به خارج از کشور و تلاش های فعالین سیاسی در خارج از کشور برای اعتراض به این کشتار و پوشش خبری مناسب به آن دادن، کاملا نادیده گرفته شده است.»
جناب بهکیش عزیز نوار آیت الله منتظری در سال های اخیر منتشر شده است (سال 95) و من سالهاست در باره این فاجعه ملی سخن می گویم. قبل از هر چیز به خاطر رابطه عاطفی و چشم در چشمی که با ده ها نفر ازقربانیان آن تابستان سیاه داشته ام. و در مرتبه بعد به عنوان یک وظیفه سیاسی برای «حفظ حافظه بزرگترین مانع تکرار فاجعه». جدا از محافل خصوصی شاید برای اولین بار در مصاحبه ام با روزنامه آریا در سال 78 این فاجعه را مطرح کردم که به تعطیلی یک ماهه اما خاموش آن روزنامه منجر شد (برای اینکه زیاد سرو صدایی در باره علت این تعطیلی بلند نشود) و یا در ایران فردا مقالاتی نوشتم و یا در سخنرانی ها و میزگردهایی که در دانشگاه داشتم بدان اشاره کردم و یا در میزگردهای رادیویی (مثل رادیو فرانسه) در این باره شرکت کردم. و برای این همه ساعت ها بازجویی شدم. منتی هم نیست. کوچکترین و خردترین کاری است که می توانستم کرد.
در خارج از کشور که فضای بازتری برای طرح این موضوع بود نیز باز به حد توان در این باره نوشته ام، سخن گفته و یا مصاحبه کرده ام. بارها و بارها. و در دو سالی که مسئولیتی در سایت ملی- مذهبی داشتم در این باره «پرونده ویژه» تشکیل دادیم و مطالب متعددی (از جمله از شما و دیگر عزیزان) در حفظ حافظه و بزرگداشت یاد عزیزان منتشر کردیم.
در زیر این نوشتار آدرس و لینک برخی از این مقالات و سخنرانی ها و مصاحبه ها را جهت یادآوری شما و برخی خانواده های عزیز به عنوان کوچکترین ادای وظیفه - در حد توان خودم، می گذارم.
در همین روند وقتی نوار آیت الله منتظری با همت و شجاعت و صداقت اخلاقی فرزندشان احمد منتظری منتشر شد و نقش بی نظیری در «کشف حقیقت» و «مبارزه علیه فراموشی» داشت همانند برخی عزیزان پیگیر و ثابت قدم تر در این راه به استقبال آن رفتم.
اما جعفر عزیز من هیچگاه به تعبیر شما بر«یگانگی» آیت الله منتظری در افشای آن جنایت هولناک «تاکید» نکرده ام. نمی دانم چرا و ازکجا چنین شبهه ای برایت پیش آمده است که گفته ای من نقش خانواده ها و بازماندگان را «کاملا نادیده» گرفته ام. پس از خواندن این تعابیر آن را بیشتر به آزردگی عاطفی شما و شاید برخی عزیزان تعبیر کردم. و گرنه تصور میکنم هنوز از وجود اندکی فهم و عقل و شعور و ذره ای انصاف در خودم ناامید نشده ام که واقعیتی به این بزرگی را نبینم و بپوشانم که این مقاومت با چنگ و دندان و صبوری پایان ناپذیر خانواده ها بود که یاد آن فاجعه را زنده نگه داشت. و اصلا آیت الله منتظری خود تحت تاثیر و زیر فشار همین خانواده ها بود که وجدان دینی و شهامت اخلاقی اش به جوش آمد و در این باره اقدامی کرد یا سخنی گفت و هراسی از تبعاتش نکرد.
جعفر عزیز فقط به یک نمونه از مواردی که به نقش خانواده ها اذعان و اشاره داشته ام می پردازم؛ در مصاحبه با سایت مادران پارک لاله:
«س- می دانیم که سیاست رسمی جمهوری اسلامی در قبال تمامی جنایت های صورت گرفته در دوران حکومت اش، سکوت و مشروعیت بخشیدن به سرکوب و تبعیض بوده است. تلاش های خانواده های جان باختگان و جان به در بردگان و پشتیبانان آنان (از جمله تلاش های مادران خاوران و مادران پارک لاله و غیرو) چقدر توانسته است به شکستن این سکوت و تبلیغ روایت دادخواهانه یاری رساند؟
ج- بسیار بسیار زیاد یعنی فکر می کنم تنها همین تلاش ها بوده که در مقابل سکوت عاملان و آمران و طراحان آن برنامه که هنوز هم به این سکوت سهمگین ادامه می دهند، توانسته این یاد را زنده نگاه دارد و آن جنایت را افشا کند و توجیه ها و تزویرها را باطل کرده و حقانیت خانواده ها را به اثبات برساند. در همه ی حوزه ها به همین شکل است نه تنها درباره ی جان باختگان بلکه در مورد زندانیان هم به همین شکل است.»

در آخرین باری هم که در باره این فاجعه سخن گفتم همین دو روز پیش در برلین در مراسمی بود که به همین مناسبت برگزار شده بود. باز در همانجا به نقش خانواده ها پرداختم و پیشنهاد ساختن کلیپ هایی را دادم که از جمله در برگیرنده سخنان خانواده ها باشد که یکی از آنها خانم منیره فرهودی در کنارم در میزگرد با درد و رنج سخن از گذشته های تلخ به میان آورد.
اما در پایان؛ جعفر عزیز! شاید در کلام من در پاسداشت یاد این اسیرکشی بزرگ و جنایتکارانه در اشاره به نقش خطیر خانواده ها و نزدیکان سیاسی قربانیان، بدان قطعا به طور ناخواسته؛ کوتاهی ای بوده است که برای شما و شاید برخی عزیزان این شبهه و آزردگی پیش آمده است که من به حدکافی به نقش آن ها بها نداده ام. بدین خاطر زین پس دقت خواهم کرد که بیشتر حق مطلب در رابطه با این نقش تاریخی را ادا کنم. این را وظیفه ای عاطفی و اخلاقی؛ و سیاسی و مدنی بردوش خودم می دانم. موفق باشی و به امید دیدار دوست نادیده عزیزم.


پانوشت:
++«پرسشهایی از آقای رضا علیجانی» نوشته جعفر بهکیش
www.akhbar-rooz.com

++نمونه هایی از مطالبم در باره فاجعه ملی (اسیرکشی تابستان 67):
+جزوه « اعدام‌های 67؛ دادخواهی و وجدان معذب جمعی» حاوی 8 مقاله و مصاحبه از داخل تا خارج از کشور

goo.gl/r4k97A
+مصاحبه با سایت مادران پارک لاله ایران (گفت و گو پیرامون دادخواهی)
www.mpliran.net

+گفتگو با بی بی سی در باره « سکوت اصلاح طلبان و روشنفکران در باره اعدام های 67»
www.bbc.com

+سخنرانی در مراسم بزرگداشت در آخن آلمان (تابستان 67: سوگ؛ نماد ملی؛ تجربه ملی)
goo.gl/cScKsi

+مصاحبه با نشریه آرش (اعدام های 67 در زندان اوین)
goo.gl/8CR3XH

+مصاحبه با تلویزیون اندیشه (کشتار67؛ یادآوری، هنر و سیاست)
https://vimeo.com/182345864

+مصاحبه با بی بی سی صبحگاهی (هشدار ۲۸ سال پیش آیت‌الله منتظری به مسئولان نظام)
www.bbc.com

+سخنان ویدئویی در باره فاجعه ملی کشتار 67
www.youtube.com

+ مصاحبه با برنامه افق تلویزیون صدای آمریکا (رئیس زندان پیش من اعتراف کرد)
www.youtube.com

+مصاحبه با تلویزیون درِّ تی وی (از موضع دادخواهی، تمامی پرونده های دهه ۶۰ باید بازخوانی شود)
www.youtube.com

+نشست «اعتراض آیت الله منتظری به کشتار ۶۷» − گزارش کمیته برگزار کننده
www.radiozamaneh.com

+بخش ویژه سایت ملی- مذهبی حاوی 17 مقاله (اعدام های 67؛ چه باید کرد؟)

melimazhabi.com

اخبار روز 20 شهریور 1396