پنجشنبه، ۱۶ تير ۱۴۰۱ | Thursday, 7. July 2022

"دروغی آشکار" حتی برای معتمدان

منتشرشده در سخنرانی - مصاحبه - میزگرد سیاسی سه شنبه, 23 مرداد 1397 ساعت 20:56

مصاحبه با دویچه وله فارسی در باره علت حذف تعبیر «اشتباه کردم» آقای خامنه ای از سایت وی

رضا علیجانی، تحلیلگر سیاسی، علت حذف "اشتباه" رهبر جمهوری اسلامی از سایت رسمی او را بیشتر در "آشکار" بودن یک "دروغ" می‌بیند و می‌گوید: «علت اصلی حذف، گفتن "من اشتباه کردم" نیست؛ علت اصلی بقیه جملات است. آقای خامنه‌ای نمی‌گوید اشتباه کرده است؛ او در واقع اشتباه خود را "اعتماد به دولت" اعلام می‌کند؛ یعنی من "اشتباه کردم که اجازه مذاکره دادم". این می‌تواند اعتقاد آقای خامنه‌ای باشد، اما حذف این بخش از سخنان او علت فرعی است. علت حذف این بخش فرعی این است که آقای خامنه‌ای بایستی در چشم نیروهای "ذوب‌شده در ولایت" که با این فرهنگ تربیت می‌شوند، قوی و اشتباه‌ناپذیر جلوه کند. بنابراین برای اینکه "ابهت" آقای خامنه‌ای حفظ شود، این بخش حذف می‌شود تا هواداران چهره مردد و لرزانی در مقابل خود نبینند، چون در آن صورت بعد از این هم ایشان اگر هر حرفی بزند، در ذهن آن جوان حزب‌اللهی افراطی که می‌خواهد پا به رکاب باشد و در سرکوب‌ها شرکت کند و یا در سوریه جان خود را بدهد، این تردید پیش می‌آید که پس آقای خامنه‌ای می‌تواند الآن هم اشتباه کرده باشد و بعدا بگوید که "این موضع من اشتباه بود". این اما عامل فرعی است.

عامل اصلی این است که آقای خامنه‌ای دارد خلاف واقع می‌گوید. معتمدان بیت آقای خامنه‌ای که اجازه حک و اصلاح در سخنان او را دارند، می‌دانند که این خلاف واقع است؛ گویی دولت بدون اجازه آقای خامنه‌ای مذاکره کرده و از خط قرمزهایی عبور کرده و حتی این عبور را هم آقای روحانی به آقای خامنه‌ای اعلام کرده است. تاکنون موضع آقای روحانی و آقای ظریف همیشه این بوده است که تمام مسایل برجام با آقای خامنه‌ای چک می‌شده است.

در اینجا آقای خامنه‌ای دروغ واضحی گفته است. او با این دروغ آشکار، به هر دلیلی، چه کهولت سن چه توهم (چون واقعیت در ذهن انسان‌های متوهم جابه‌جا می‌شود) رسما دارد به هواداران خود می‌گوید، اگر اشتباهی صورت گرفته به خاطر این بوده که اینها به حرف‌های من گوش نکرده‌اند. آقای خامنه‌ای در مورد موضوع فساد هم همین را می‌گوید؛ او می‌گوید، من همیشه از اقتصاد مقاومتی و مبارزه با فساد حرف زده‌ام، اما اینها گوش نکرده‌اند. یعنی فرافکنی می‌کند.

اگر خلاصه بگویم، علت حذف "اشتباه کرده‌ام" این است که در سیمای اسطوره‌ای آقای خامنه‌ای و اشتباه‌ناپذیری او برای هوادارانی که برای سرکوب داخلی و ماجراجویی‌های خارجی تربیت می‌شوند، هیچ خللی وارد نشود. اما مسئله مهم‌تر این است که آقای خامنه‌ای خلاف آشکار بزرگی را می‌گوید که دفترش و مطلعان به جزئیات موضوع خواسته‌اند این خلاف را پاک کنند تا در حوزه عمومی باقی نماند؛ چون این می‌تواند بعدا مورد انتقاد روحانی و ظریف قرار بگیرد که حتی اگر جرأت هم نکنند آن را علنی بگویند، به هر حال با پچ‌پچ‌هایی نشت خبری پیدا کرده و به بیرون درز می‌کند که آقای خامنه‌ای دارد دروغ می‌گوید».

دوویچه وله فارسی 23 مرداد 97